Çünkü iyi bir yazı okumak, iyi bir sohbete katılmak gibi kıymetli

Shikoku; 1200km, 88 tapınak yolu

Başlangıçlar

Yolculuğa çıkmadan önce, çantamı çok doldurmamam konusunda beni uyardı. “İki tişört, iki pantolon, iki kazak, iki çorap, iki iç çamaşır yeterli olacak. Yolda hayatını, kaliteli bir yürüyüş ayakkabısı ve belini zorlamayacak sırt çantası kurtaracak” dedi.

Japonya’nın Şikoku adasındaki, uzunluğu 1.200km olan Budist haç yolunu yürümek için hazırlık yapıyoruz. Tahminimize göre günde 20-25km yürüyerek yürüyüşümüzü 1,5 ayda tamamlayabileceğiz. Çantamıza koyduğumuz eşyalar beni tatmin etmediğinden ve belki yolda çalışmak zorunda olabileceğimden, bilgisayarımı ve ihtiyacım olmayacak daha bir çok şeyi (fazladan şampuan ve defter, saç kremi, vitamin ilaçları, paket paket kuruyemiş, yulaflı bisküviler vs) çantama atıyorum. Önce Tokyo’ya uçuyoruz. Yol boyunca sırtımdaki ağırlıkla, 1,5 ay nasıl hayatta kalacağımı düşünüyorum. Daha ilk günden yürümekten çok, sırtımdaki çantayı taşımaktan yoruluyorum. Tokyo’da kaldığımız ilk otelde, sırt çantamızdaki bütün fazlalıkları, otel çalışanlarına hediye ediyoruz. Böylelikle insanın kendi ağırlıklığının %10’undan fazla yük taşıyamadığını onaylamış oluyoruz.

Ertesi gün Tokyo’dan hızlı trenle Japonya’nın güneyinde, haç yolunun olduğu Şikoku adasına varıyor, hiç bilmediğimiz bir kültürün içine balıklama dalıyoruz. Adada İngilizce bilen insan bir elin parmaklarını geçmiyor, bizimse Japoncamız yok denecek kadar az.

Bando tren istasyonundan ilk tapınak Riozenji 850m. Suratımızda muazzam bir gülümseme, çantamızda hala kurtulmak istediğimiz bilgisayar ilk tapınağa giriş yapıyoruz. İhtişamlı bir kapı, muazzam bir zen bahçesi, 5 çatılı pagoda, ağzımız açık mest olmuş bir şekilde çevremizde olan biteni anlamaya çalışıyoruz. Beyaz giysili, hasır şapkalı, ellerinde tespihli Japon hacılar, yanımızdan geçerek ellerini yıkıyor, daha sonra çanı çalıp öne doğru eğilerek selam veriyor, ibadetlerini yapmaya başlıyorlar.

Haç yolunu yürürken bize yardımcı olacak rehber kitabımızı, ilk tapınağın dükkanından temin ediyoruz. Bu minik kitabın içinde haritalar, harita üzerinde karşımıza çıkacak otel, kafe, restoran, müze vb yerler işaretli. Rehberde tapınaklar arası mesafeyi, farklı yol güzergahlarını ingilizce anlatıyor. Kafanızı kitaptan kaldırdığınızda herşey Japonca olduğundan, bizim kutsal kitabımız yolculuk boyunca bu rehber oluyor.

Tapınakta (size anlamlı ya da anlamsız gelebilecek) ritüellere uymak istiyorsanız hepsi kitapçıkta detaylı bir şekilde anlatılmış. Daha zor bir yol seçecek olacak olursanız, dakikalarca insanları izleyerek ritüelleri anlamaya çalışabilirsiniz. Tapınaklara girmeden önce kapıda ellerinizi birleştirip öne doğru eğiliyor ve mekanı selamlıyorsunuz, daha sonra girişteki suda ellerinizi yıkayıp ağzınıza biraz su alıp döküyorsunuz. Tapınağa girdiğinizi gösteren çanı çalıyorsunuz. Çanı tapınaktan çıkarken çalmak, kimilerine göre uğursuzluk getiriyor. Çandan sonra ana tapınağın önünde mum ve tütsünüzü yakıp ibadetinizi yapıyorsunuz. Bütün bunları yaptıktan sonra, tapınağı ziyaret ettiğinizi kanıtlayan damga ve imzanızı alıyorsunuz.

Hemen hemen her tapınakta alışveriş yapabileceğiniz dükkan var. Güneşten korunmak için hasır şapkanızı, ya da beyaz hacı yeleğinizi, mumlarınızı tütsülerinizi taşıyacağınız özel çantanızı, damgalarınızı toplayacağınız, her tapınağın çiziminin bulunduğu defterleri, yolculuk boyunca yanınızdan ayıramayacağınız haritalı rehberi bu dükkanlardan alabiliyorsunuz.

Ada dört bölümden oluşuyor. Tokushima, Kochi, Ehime, Kagawa. Her bölümün kendine has parkları, sanat müzesi, galerileri, yemekleri, festivalleri ve pazarları var. Birinci tapınak Tokushima’da. Yürüyüş boyunca tapınaklar arasındaki rotanın yakınındaki farklı yerleri de görmek istiyorsunuz. İlk tapınak Ryozenji’nin yakınındaki Alman evi bunlardan bir tanesi. Burası 1972 yılında Alman askerlerinin yaşadığı kamp. Bu kamptan geriye kalan fotoğraflardan, kamp zamanı askerlerin çıkardığı gazetelerden, bira üretimlerine kadar bir çok materyalin bulunduğu bir müze.

Tapınaklar arası mesafe bazen 4km bazen 84 km. Bazı günler bir günde 4,5 tapınak görürken, 3 gün boyunca sadece yürüyüp bir sonraki tapınağın çanını çalmak için adımlarınızı hızlandırabiliyorsunuz. Yolculuğu arabayla, tur otobüsleriyle, bisikletle ya da motorsikletle yapan insanlar çoğunlukta. 1,5 ayda tamamlayabildiğimiz haç yolunu arabayla yapmak isterseniz sadece 12 gününüzü alıyor. Bazı insanlar bir seyahatte 88 tapınağı tamamlayamayabiliyorlar. Tapınakları sadece işlerinden izinli oldukları günlerde ziyaret edip damgalarını toplayıp ibadetlerini yapıyorlar.

Japon Budist haç yolunu yürüyeli tam iki sene oldu. Bu iki sene boyunca daha az tüketmeye, araç kullanmaktansa bir çok yere yürüyerek gitmeye başladım. Çevremdeki herşeye, herkese daha dikkatli bakmaya, insanları daha çok dinlemeye çalıştım. Bu deneyim bir an olsun aklımdan çıkmadı. Şu sıralar ‘’bir de Nisan ayında, sakuralar çiçek açtığında mı yürüsek’’ diye diye düşünüp duruyor, akla en güzel fikirlerin yürüyerek geldiğini, ve böylelikle değişime açık olduğumuzu, temizlendiğimizi biliyoruz artık.

Bu yazıyı paylaş...

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir.

*

Başlangıçlar tarafından en son yayınlananlar

Bitirmeden başlayanlar

‘Başlamak bir hevesle can bulur, kararlılık ve azimle akıp yolunu bulur ve

Her şeyin başında

Terk edilmiş bir sarayın sarmaşıklarla örülü duvarları arasında, şehir bugünkü haline gelmeden
YUKARI ÇIK