Çünkü iyi bir yazı okumak, iyi bir sohbete katılmak gibi kıymetli

Sen, yalnızca

Rüya / Uyanış

Bugün şanslı günün. Kapının önünde açılmayı bekleyen bir kutu var. İçinde ise, şu güne kadar henüz bilimin tümüyle uygulamayı başaramadığı (yada senin öyle sandığın) bir simülatör var. Rahatlıkla, omuriliğinin üzerine iliştirebileceğin bu implant, sinir sistemini kontrol edebilecek. Neden mi? Sen, hayallerindeki sen olabilesin, hayallerindeki hayatı deneyimleyebilesin diye. Ve vücudundaki tüm nöronlar, her doku, zihninin emrinde, bu hayalin bir parçası olarak. Gözlerini kapaman ve açmanla, bu yeni dünyada, yepyeni bir sen olarak hayatına başlayacaksın. Çimin kokusu, rüzgarın sesi, ekmeğin tadı, tatmak istediğin sürece aynı olacak.

Belki hep şöyle yüksek tavanlı, koskoca bahçeli, deniz manzaralı bir evde, mutlu bir aile dilemiştin kendin için. Belki dünyayı gezmek, ve türlü türlü güzel yerler görmek. Belki hiç sahip olmadığın bir yetenekle doğmak. Belki kusursuz bir partner, bir vücut, kariyer, ilişkiler… hepsi ete, kemiğe bürünecek. İçine yeni doğduğun bu bedene alışman biraz vakit alsa da, kısa sürede adapte olacaksın. Ne dersin? Kutuyu açıp, bu teklifi kabul edecek misin?

Ama bu bir simülasyon diyebilirsin, ki öyle. – Peki, senin için bu simülasyon, gerçeğin kendisi olacak. İkisini birbirinden ayırman mümkün değil.

Sevdiklerini bırakmak istemeyebilirsin. – Onları da al hayaline, bu rüyada onlara da birer rol ver.

Ama asıl bedeninin tükenmesinden korkabilirsin. – Biz, uyuyan bedenini sonuna kadar hayatta tutacağız ki sen hayallerini yaşamaya devam et.

Anılarını unutmak istemeyebilirsin. – İstersen milyonlarca kez aynı anıyı baştan sona tekrar yaşa.

Eğer her şeye rağmen tedirginsen, yalnız değilsin. Çünkü hayat, hayal edemediğince enteresan; kontrol edemediğince zengin. Kim sürpriz yapabilmiş ki kendisine? Yada kim yolun başından, yolun ayrımlarını görebilmiş? Kim düşmeden öğrenmiş yürümeyi? Öğrenmek mümkün değil hayallerde, hayallerde düşmek yoksa.

Belki de hiç tedirgin değilsin. Aksine, bu, tam da aradığın cihaz. Bazen hayallerdir, hayatla aramızda nöbet tutan. Bir sonraki anı ısrarla beklerken, saniyeleri sayan. İşte öyle anlarda, kapının önünde seni bekleyen bu kutuyu hatırla. Başından beri kurguladığın o hayata öylece sahip olma imkanı. Her şey, yalnızca senin kontrolün altında.

Her şey, tamamen ve yalnızca senin eserin.

Senin istediklerin. Senin dilediklerin.

Senin.

Sen -yalnızca.

Bu yazıyı paylaş...

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir.

*

Rüya / Uyanış tarafından en son yayınlananlar

Uyumuyorum bu bir rüya.

İki huyuma bölsen beni kendinden başka kimseye bölünmeyen bir kadın olurum. Ben

Erguvanların suçu yok

Bahar geldi sanmıştık, erguvanların suçu yok Uyandık Ben uyandım, kırlangıçlar uyandı Esas

Rüya Tabirleri Kitabı

Misafir Yazar yazılarımızın ikincisi Sinem Yılmaz‘dan. Sinem Yılmaz’ın sakince işleyen ve irdeleyen
YUKARI ÇIK