Reis, bu kumanda senin.

Mazi

Bizi hep kandırdılar kuzum.

Gerçekleri öğrenmenin zamanıdır. Mesela: Evin reisi kadındır! Öyle dedi TÜSİAV’ın araştırması. Gözünü seveyim rahatla. Bırak baltalarını, dilinde taşıdığın, yeni bir seksist tirada verilecek ayarları.

Velev ki okul bahçelerinde gencecik kızlara kıyıyor sevgilileri. Velev ki kadınları eşleri sokaklarda bıçaklıyor, evlerde vuruyor, uçurumlardan itiyor. Velev ki üç çocuk istiyor devlet kadınlardan, ille de kocanın soyadını alacaksın, ille de evleneceksin, ille de evinin hanımı olacaksın diyor. Velev ki sevgililiği beğenmiyor devlet, ortalık yerde sevgi göstermeyin, filmlerde sevişmeyin, kitaplarda sevişmeyin- yani aman sadece dövüşün diyor.

Fark etmez kuzum, fark etmez güzelim.

Bak araştırıldı öğrenildi. ‘Evinin reisi’ kadınlar televizyon kumandasını tutuyor, nereye tatile gidileceğini belirliyor. Parti kostümlerinizi çıkarın ortaya ey ahali. Kimse bağırmasın artık kimse ağlamasın. Sokaklarda kimse olur olmaz toplanıp kadın hakları diye haykırmasın. Nerede bizim kendi bakanlığımız demesin hiçbir kadın. Canıma yetti bu eksiltilmiş insanlık diye yakınmasın.

Yok hayatım, yok canım. ‘Evin reisi’ kadındır, bak bu araştırma gösterdi. Kadınlar çünkü televizyonda ne izleneceğini, nerede tatile gidileceğini seçiyor. Madem kadınsın daha ne istersin, bir reis olarak evde daha ne beklersin? Daha ne içlenirsin be güzelim, ne dertlenirsin?

Ev işlerini sen yapıyorsun belki ama bu araştırmaya göre adamlara istemedikleri sorular soruyor kavga çıkarıyormuşsun. Bak bir araştırma nelere kadir oysa sorma istemedikleri soruları, çünkü sen bu araştırmayla aslında reis olduğunu öğrendin!

Al kumandayı kuzum, al kumandayı güzelim. Bu zindan/krallık senin.

İstanbul

Bu yazıyı paylaş...

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir.

*