Neden sorusunu sormak rahatlığı

Mazi

Amerika’da genç bir adam 6 gün önce bir radyo direğine çıktı.

Neden orada olduğunu kimse bilmiyor. İntihar etmek için orada olamaz, öyle diyorlar, çünkü daha dün aşağıdakilerden hamburger, bisküvi ve süt istemiş. Sadece duruyor öyle, radyo direklerinin üzerinde, yerden 90 metre yükseklikte. Ve aşağıdakiler, radyo direklerine çıkmayanlar, radyo direklerine çıkmak için bir sebep bulamayanlar bunu neden yaptığını bilmek istiyorlar.

Sık sorduğumuz bir şey, “neden”, karmakarışık bir hayatı daha manalı yapmaya yarıyor. Bazı insanlarda şeytan tüyü var, diğerlerinde yok, neden? Somali’deki açlık bitmiyor, mülteciler kaçtıkları yerde huzur bulmuyor, Somali’deki coğrafi koşullar yardımların ulaşmasını zorlaştırıyor, neden? Sevdiklerimize kızıyoruz, vişneçürüğü bir hissi var bu kızgınlıkların, ama neden, neden yeşil bir his değil mesela?

13 Ağustos bir yıldönümüydü, yolun bir yerinin ani bir virajla kesildiği ve değiştiği yer. Berlin Duvarı’nın yapılışının yıldönümüydü 13 Ağustos ve sonra 17 Ağustos da feci bir depremle sallanıp Marmara’nın, yerle bir olmasının. Neden diye sormanın bazen mümkün olmadığı, veya sorunun boş bir cevapla eko yaptığı olayların, durumların… Amerika’daki genç adam radyo direğinde duruyor hala, neden orada durduğunu bilmemek deli ediyor herkesi.

Beni de deli ediyor, tanıdığım insanların tanımadığım dillerde konuşması. Deli ediyor bazen tanıdıklarımı sebepsiz ısrarım ve inadım, hiç bıkmadan, saatlerce sıkılmadan tartışıp savunuşum inandığım şeyleri.

Herkes bir sebep arıyor hala işte, herkes var oluşuna sebep verecek birini belki, sebep verecek bir yeri, bir hikayeyi…

Amerika’da genç bir adam 6 gün önce bir radyo direğine çıktı.
Ve hala inmiyor adam, daha bisküvi, hamburger, süt istiyor.

Neden olduğunu kimse bilmiyor.

İstanbul

Bu yazıyı paylaş...

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir.

*