Müsvedde

Mazi

Bu daha müsveddesi yazının.
Bu yazının aslını ben çok sonra yazacağım.

Bu da müsveddesi daha olmak istediğim kişinin. Daha fazla muhalifim, çok cazgır, sıkıca/sıkıcı inat. Ben daha sükunetin, mağrur bilmiş gülümsemelerin, ‘pekala madem öyle diyorsun öyle olsun’ demelerin kadını değilim. Daha halim selim, dingin nesrin, sebatlı kimselerin yatıştırıcı aurasından edinemedim. Ne biliyorsam ısrarla onu yazıyorum, neye inanıyorsam onun kavgasını veriyorum tanıdık tanımadık insanlarla hala. Kavgadan zinhar kaçmıyorum, zinhar bırakmıyorum asamı vuruyorum zıddına, vuruyorum toprağa, doğrularımı anlatacağım diye olur olmaz insanlara. Öyle hilafen, aksine, inadına tersine susmuyorum bir türlü ben. Bu bir film hilesi galiba, ne kadar çok inat edersem öyle az yanılırım gibi geliyor belki bazen.

Hayat yarım anlaşılan her şeyin müsveddesini çıkartan bir öğretmen gibi. Talebesini titiz dersler, ödevlerle didikleyen bir hoca kişisi. Biriktirdiği müsvedde sayısı kadar bilgelik verir gibi sanki.

Türkiye de kendinin müsveddesini alıyor benzer tekrarlarla. Kırıklarını toplamaya çalışıyor ülkenin vicdanlı insanları ümitle, sabırla. İnsan Hakları Derneği 2012 yılı için Türkiye İnsan Hakları İhlalleri raporunu yayınlıyor. 8 kadın intiharı var raporda, 176 ev içi şiddete uğrayan kadın… Toplumsal alanda kadına yönelik şiddet, tecavüz ve taciz sayısı ise 546 diye veriliyor raporda. Nedir yani an itibariyle içinde yaşadığımız müsvedde? Kadının umuma açık yerde şiddete böylesi sık, çok ve acıklı bir şekilde maruz kalması bize ne gösterir, görmeye hazır hissettiğimizde?

İnsanlar toplum içinde kendilerinin daha kibar bir haline bürünüyorsa… En kostümlü, ışıltılı halleriyle geziniyorlarsa hatta… Toplum içinde –genelde- burnunu karıştırmayan, gaz çıkarmayan, veya örneğin ağlamayan insanları düşününce… Demek ki utanıyorlar sümükten, gazdan, ağlamaktan, ama utanmıyorlar toplum içinde kadını şiddetle hırpalamaktan… Demek ki bunun büyük tepkiyle karşılaşacağına inanmıyorlar. Demek ki toplum kadınları korumuyor hala, açıkta, ortada incinmelerini umursamıyor. Türkiye kadın haklarında yetersiz müsveddeler çıkarıyor boyuna.

Daha müsveddesi bu senin de hayalindeki insanın. Henüz maskesi daha elindeki üzerindeki, acemice karalanmış numunesi. Daha çok hileli bir örneği. Daha büyüyeceksin, şarkı söylemeyi öğreneceksin özür dilemeyi, daha kaç kadehte rakı daha yuvarlayacaksın kaç akşamüstü demli çay yudumlayacaksın ince belli bardaklarda. Daha kaç baharı özlemle bekleyeceksin, kaç kışın soğuğuna içleneceksin kaç yaza başlarken daha aynı listeleri tertipleyeceksin. Daha bu ne ki? Daha hala müsveddedesin.

Daha kaç hadise seni en emin olduğundan fikrinden vuracak, kaç dogmatik düşüncenden. Kaç şiir yerle yeksan edecek güvenini, kaç eleştiri can evini fetihle alacak. Kaç dalgayla daha galon galon deniz suyu yutacaksın, kaç kere daha denizde yüzerken devasa bir ahtapottan korkacaksın. Kaç silgi bitirecek, kağıt buruşturacak, kaç kandili daha tutacaksın masanda, uykusuz akşamlarda, bilgisayar başında, hep daha nüktedan daha muktedir yazılar yazmak umuduyla. Büyümek için kaç sohbette daha kırılacaksın, kaç tenkitte. Kaç hayalini kendi ellerinle yutkunup atacaksın sokak çöplerine. Kaç lakabı unutacaksın, kaç hatırayı. Kaç sergüzeşt daha, tuhaf bir dil konuşuyorsun diyen yabancılara rastlamaya, kaç messel daha gelecek yoluna sana bildiklerini unutturmaya.

Sonra… Ümit bu ya… Bir gün bu his geçecek. Bu müsvedde halinden, prototip hissinden, üzerini çizip çizip çiziktirdiklerinden daha hikmetşinas, daha alim bir söz yazma gayretinden de geçince, tüm zalimliklerini, dikenli bir dille incittiklerini, imalı düellolarda mahvettiklerini azapla anacaksın. Kavgalarda, ateşli tartışmalarda, mayınlı topraklarda olgun bir tevekkülle insanlara bakanlardan, ahmaklıkları görmezden gelenlerden, inanmadığı fikirlere sahici bir kibarlıkla eğilenlerden, belki inadı terk edenlerden olacaksın.

O zaman (belki haydi inşallah), o sessizlikte, o mütemadi kederle gelen yetişkinlikte, bilgelikte işte herhalde o zaman ancak bu müsveddeleri kaldıracaksın.

İstanbul

Bu yazıyı paylaş...

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir.

*