Çünkü iyi bir yazı okumak, iyi bir sohbete katılmak gibi kıymetli

İlk Elmayı Kim Yedi?

Kadın Kahramanlar

Çeşitli kaynaklara göre kuşkusuz Havva. Kuşkular dahilinde yapılan uzun tartışmaların sonucunda da Havva’dan farklı bir yanıt alınamadı. Alınabilir mi? Bilmiyorum.
Tüm cevapların aynı olması, insanoğlunu olduğu gibi sizi de yanıltmasın. Cevaplar aynı lakin nitelikleri farklı.

Bazı kimselere göre Havva elmayı ısıran iki kişiden ilk kişiydi. Isırığının sebebi ise kabaca merak, kibarca keşifti. Yine aynı bazı kimselere göre sadece merakından bir dünya yaratan bu Havva’nın soyuna da güven olmazdı. Ne de olsa akılları yeryüzündeki diğer türden farklı çalışıyordu.

Havva zaten yasak olanı yapmıştı ve yapma şekli yeryüzüne hazzı getirmişti. Havva elmayı yemiş ve tatmin olmuştu, daha sonra sindirmiş, soyuna haz ve tatmin dengesini iletmişti. Ne olup bittiğini anlamayan ama hazzı bulduğunda Havva’ya bin şükür eden Adem ise tam o gün yaşadığı gibi soyuna; ego, insanlık ve haz karmaşasını bırakmıştı.

Bu hikayeyi keşif olarak tanımlayan bazı kibar kimselere göre, Havva dünyayı yaratıp arkasına yaslanmalıydı. Yasak olanı yapmak kolaydı. Şimdi bu uçsuz bucaksız yeryüzünde ne yapacaktı? Canı bir daha elma istese -ki artık yemeden önce sorması gerekirdi, çünkü yediğinde ne olacağı hiç belli olmuyordu- kim bulacaktı o elmayı? Bu kadar büyük şeylere sebep olan bir şeyi Havva’nın bulacak hali yoktu.

Bu hikaye yeryüzüne indiğinde Adem erkek, Havva kadın, değişmeyen tek şey ise elma oldu. O yüzden üzerine çok düşünülmedi. Erkek, kaburga kemiğinden yapılan bir kadının gazabına uğrayarak yeryüzüne indi. Onu Tanrı yaratmış, ondan yaratılan bir kadın da yaşamı yaratmıştı. Erkeğin tatmin savaşları böyle başladı.

Hiçbir savaşta düşünceye çok fazla yer olmadığı gibi bu savaşta da yoktu. Üzerine düşünülmesi gereken tek bir şey kalmıştı. Kadın. Sorgulayan, merak eden, cesaret eden, deneyimleyen ve yaratan kadın. Bu özellikleri yüzünden, üzerine konuşulması, düşünülmesi, karar verilmesi gereken ama yaratıcı özelliği bir kenara bırakılamadığından ara sıra takdir edilen kadın. Bu ince çizgilerin etrafında, bir sürü kadın ve erkek tarafından bir sürü fikir gelişti. Yeryüzü, her fikri kendine göre haklı çıkaracak nedenlerle doluydu ve bu nedenler insanların gerçekleri veya gerekçeleriydi.

Halbuki elma üzerine düşünülebilseydi, kadın üzerine bu kadar kafa yorulmayabilirdi. Hepimiz “Elma dersem çık, armut dersem çıkma” derken en az bir kere düşünseydik… Elmanın var olmayı, “şimdi ol ve mücadele et” kavramını anlattığını bilirdik. Havva’nın soyuna ilettiği elmanın ta kendisiydi ve bir kez yiyenin hiç yememiş gibi olmasının imkanı yoktu. Yani bir kez bilince hiç bilmemiş gibi olmuyordu.

Olmayacaktı.

Bu yazıyı paylaş...

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir.

*

Kadın Kahramanlar tarafından en son yayınlananlar

Bir kahramanın itirafları

Kahraman kelimesi yiğitlik gösteren anlamına geliyor. Çoğunun kaçınmak isteyeceği bir anda, korkusuzca
YUKARI ÇIK