Çünkü iyi bir yazı okumak, iyi bir sohbete katılmak gibi kıymetli

Bir kahramanın itirafları

Kadın Kahramanlar

Kahraman kelimesi yiğitlik gösteren anlamına geliyor. Çoğunun kaçınmak isteyeceği bir anda, korkusuzca kendini tehlikenin içine atan, kendini feda eden kişi. Peki neden kendini feda eder insan, genlerimize kodlanmışken yaşamı seçmek? Nedir kahramanı kahraman kılan?

Gelin kısa bir psikanaliz yapalım genel kültürün toplu bilinçaltına. Çizgiromanların renkli sayfalarını çevirelim beraber. Superman’ler… X-Men’ler… Batman’ler… Hepsinin sonunda bir erkek (men) olmasını şimdilik göz ardı ederek, hikayelerini hatırlayalım bir bir…

Clark Kent’in annesi ve babası onu roketle başka bir gezegene gönderir, bu yepyeni dünyada hayatta kalmak zorunda olan Clark, gücünü zaman içerisinde keşfedip Superman’e dönüşür. X-Men’ler, daha doğuştan arızalıdır, diğer insanların gözüne batan bir mutant olarak dünyaya gelip, bu mutasyonun gücünü kendi lehlerine kullanmayı öğrenirler. Batman, en sevdiğim. Bruce Wayne’in annesi ve babası, ailecek gittikleri sinema filminin hemen arkasından, bir hırsız tarafından bir hiç uğruna öldürülürler. Öksüz kalan Bruce, kendini suçlulara karşı savaşmak üzere adar. Kaptan Amerika vücudunu güçsüz bırakacak olan, ölümcül bir çocukluk hastalığına yakalanır. Spiderman, çocukluğu boyunca zorbalık görür.

Var mı çocukluğunda ya kendi yada sevdiklerinin canına kastedilmemiş bir kahraman? Şöyle mutlu bir çocukluk geçirmiş olan?

Karanlık, travmatik, mazlum çocuk büyür, ve kendine bambaşka bir kimlik edinir. Maskesini ve pelerinini takar; öfkesini, hüznünü, kendinden büyük ve koruyucu bir güce dönüştürür. İçinde bulunduğu doğanın ötesine geçer, kendi hayatını başkalarının hayatları uğruna adar.

Peki ya kendini adamasaydı ne olurdu çocuk? Çünkü bir paralel evrende, evlatlık edinilmiş sorun çocuk Clark, özgüven sorunları çeken mutant X-Men, seri katil Batman, savaş bunalımını geçiren Captain, uyuşturucu müptelası Peter, hala bugün aramızda yaşamaktalar…

Kahramanlar bize şu mesajı veriyorlar: hayat sana ne kadar ağır bir tokat atarsa atsın, sen öteki yanağını çevir. Hadi dindar olmadın, bari başka biri ol. Kızgın kalma. Maskeni tak, çık dışarı, kahraman ol.

Yani kahraman yalnızca bir travma kumbarası, ve bir tiyatro aktörü değil. Kahraman aynı zamanda, çift kişilikli olan. Bir Bruce var, bir de Batman. Bruce’un genlerinde hala ölümlülük var. Fakat, Batman ölümsüz olan. Tehlikenin göbeğinde kendini adayan, insani olan kimliği değil kahramanın, disosyatif, insanüstü kimliği. Yani kahramanlarımız seyirciler farketmeksizin travması sonrası disosyatif kişilik bozukluğundan muzdarip halde hayatta kalmaktadırlar. Biz de burada oturmuş, kuruyemiş eşliğinde onları izliyoruz.

Peki siz kahramanlaştırabildiklerimizden misiniz? Çünkü eğer hem büyük travmalarla kavrulmuşsanız, hem de hala acı içindeyseniz, lütfen bir zahmet kahraman oluveriniz. Bakınız, Bruce yapıyor. Ama yok efendim, onların hepsi erkek, ben kendimi yakın hissetmiyorum derseniz, Wonder Woman var. Hem de çok yakın tarihte yeniden görüntülendi. İyice yakın hissedin diye, Wonder Woman’ın çocukluğu da kısa zaman önce yenilendi. Artık Diane, kilden değil, etten kemikten olma bir aşk çocuğu. Diane’nin savaşçı olmasını istemeyen babası Zeus, sorun çocuk Ares’le çatışırken ölür ve arkasından geriye tanrıları öldürebilecek tek silahı bırakır. Dünyanın çirkinliklerinden saklanmış güzel bir adada yaşayan Diane’nin görevi bellidir: dışarıdaki bu çirkin dünyaya dogru yola çıkıp, savaş tanrısı Ares’i babasından miras kalan bu silahla öldürmek. Çünkü eğer Diane, Wonder Woman olmazsa, dünya bitimsiz bir savaşın ortasında kalacaktır.

Daha ne olsun? Diane yapabiliyorsa, sen de yapabilirsin. Bırak herşeyi şimdi. Çık dışarı dövüş, kendini ada. Ancak öyle anlam bulur çünkü yaşadığın travmalar. Git, biraz daha yara al, sonra da bir kitap yaz. Belki filmini yaparız sonra. Kahraman olması gerekmeyenler de gelir, acayip gişe olur.

Hepimize keyifli seyirler.

Bu yazıyı paylaş...

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir.

*

Kadın Kahramanlar tarafından en son yayınlananlar

Yaptığım en doğru şey

Yıllardır sevdiğim, her yıl heyecanla beklediğim, mumları umutla ve gerçekleşeceğine inandığım çocuksu
YUKARI ÇIK