Çünkü iyi bir yazı okumak, iyi bir sohbete katılmak gibi kıymetli

Bak Şimdi.

Cüret

Çocukluğun yaşa göre psikolojik akrobasi sayılabilecek halleri vardır malumunuz. Büyüyünce bu akrobasi denemelerinden vazgeçmemiz beklenir. Büyüdüğümüzde insanların üstlerine üstlerine, kafamıza göre çığlık atamayız misal. Kimse de tutmaz zaten o attığımızı o yaşta. İstediğimiz marka malzeme yoksa yere yatıp tepinebildiğimiz bir market zinciri de yok. Uzunca konuşup, laf anlatamadığımızda tükenen sabır dahilinde hemen önümüzdeki sehpayı üzerine basmak suretiyle kırıp, gömleği çıkarıp Tarzan mottosuyla kapıyı çarpıp odalardan da çıkamayız. Aman diyelim.

Türk Dil Kurumu cüret için 1-) diye yazmış. Atak, yürekli davranış.
Çocukluk ve hatta ergenlik bu tanıma uygun şekilde herkeste şuurlu ya da şuursuz atak geçen bir dönem. Cüretkâr bir dönem.
Malzemede bir araya gelen e ve ü sesleri bende daha gürültülü bir atak çağrıştırıyor derken bir satır altta 2-) demişler. Saygı sınırlarını aşan davranış.
Yani lüzumsuz ataklarına müdahale edilmeyen minnak minnak cüretler büyüyüp saygısızlaşarak ikinci level olgun cüretlere dönüşebiliyorlar… da diyebilir miyiz üstadım? Bence evet.

Şifresiz ve naklen bir id, ego, süper ego savaşı.
Mungan bu konuda benden daha anlayışlı.
Cüret, kendini bilen, malzemesini tanıyan, mücadele edebilen insanların silahıdır diyor.

Mungan okur musunuz?
Ettiğiniz sözün, aldığınız tutumun, ileri sürdüğünüz savın, kalkıştığınız atağın, dekoltenizin ya da yırtmacınızın bile karşılığının olması gerekir. Yoksa cüret ettiğinizle kalırsınız diyor.
Ağır bir sessizlikte cümleyle birbirimize bakıyoruz. Yani elimizde kendimize doğrulttuğumuz bir zıpkınla, kendimizden bir kazazede ya da bir kazanan yaratma ihtimalimizle yürüyoruz iskelede.

Cüret sanırım çokça ‘’right here, right now’’ sezgisi. Birikmiş birçok şeyi toparlayıp yüze çarpacak bir cümlenin kalabalıkta gündeme gelmesiyle gecikmiş bir haklılık ispatı gibi ve zamanı gelmiş bir terfii dilekçeyle istemek suretiyle elde etmek gibi ve bir sahneyi yazıp yönettiğiniz bir kişisel performansla bölmek suretiyle keşfedilmek gibi ve Hetfield’a kafa tutmak suretiyle ‘’Nothing Else Matters’’ yorumunda çığır açıp kitlelere ulaşmış olmak gibi.
Danny’e talip Sandy’nin deri ceketi gibi.

Başarılı bir denemede cüret elde var bir. Doğru yer ve doğru zaman değilse eldeli toplamadan sınıf tekrarına kalış.
İhtiyacımız kadar ve eser miktarda, eksik baharatın temininde yeni yol arkadaşlıkları, düşen düğmeyi aynı renk iplikle güvenlik duvarını aşarak teslimde aynı masada yeni başlangıçlarda bir rakı balık hikayesi.
Cüret biraz ben buradayım gör beni. Ve siyah kuğuyla beyaz kuğunun ayrıldığı yol.

Başarı hikayelerinin doğru yer ve zamanda başladığı yer cüret. Başarısızlıkların repliği de –‘’Bu ne cüret?’’
Cesaretten farkı çocuklukta kontrol altına alınmış olma mecburiyeti. Cahil bir cüret çoğu zaman kepazeliklerle yola devam imkânı verirken, eğitimli ve özgür bir cesaret ışık hızından mütevellit zarafetle gidilecek yere hızlıca ulaştırabiliyor.
‘’James bak şimdi gitarı şu şekilde tutuyoruz.’’ 🙂

Bu yazıyı paylaş...

Tags:

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir.

*

Cüret tarafından en son yayınlananlar

Sıcak Mevsim Laciverti

Ben sıcak mevsimlerde büyüdüm hep. Güneş etrafında bir turu hep yazın döndüm.

Tek yönlü bir bilet

Gözlerini açtı. Korkunç bir baş ağrısı. Gözlerini kapattı. Burnu da tıkalı sanki.
YUKARI ÇIK