Alma-z

Mazi

“Sence Almaz’ı söyleyen kadın onu kıskanıyor mu”, dedi Lal, şarkının sözlerini hatırlamaya çalışıyorduk. Arkamızda oturan adamın yanında susmayan oğlu, karşısında annesi vardı. “Benimki masum bir flörttü sadece, olayı fazla büyütüyor.” dedi annesine adam, ya da konuştuğu belki kayınvalidesiydi. Almaz da saf ve basit, belki adamın da bir Almaz’ı var. Sözlerini hatırlayamadık Lal’le, “Almaz artık lanetli değil diye mi adamlar onu isteyecek?” diye sordu Lal, belki mesele saf ve basit olmasıdır dedim. Belki hiçbir şeyimiz basit değilken ve yorulurken yüklerden, yüksüzlük bir erdem mi, değil belki ama bazılarına iyi geliyor başkalarının yüksüzlüğü.

Sonunda şarkıcı Almaz’a imreniyor olsa gerek diye düşündük. Adamın oğlu durmadan konuşuyordu, adam sonunda ona tenkitle “Ne yapıyorsun adamım, her şeyi döküyorsun.” dedi ve annesine döndü “Neden böyle yaptığını anlamıyorum.” dedi, belki eşini kastederek. Adam da Almaz’ı istiyor, saf ve basit. Öfkesini öyle dindirecek, belki neden öfkeli olduğunu ancak öyle bulabilecek.

Sonunda şarkının sözlerini bulduk, Almaz genç ve masum, hayat boynunu bükecek mi, bu etkileyici, şanslı kadının, bu kendini tatlı bir teslim edişle bırakan kadının? “Seni şanslı, şanslı şey” dedi Randy Crawford. Merhamet duyuyor kadına dedim, olamadıklarını Almaz’la tamamlamak isteyenlere de. Belki de kadın merhamet duyuyor Almaz’ın buna sürüklenmesine.

Adam, anne ve oğlan kalktılar.
Yerlerine başka birileri oturdu.

Biz de şarkıdan söz etmeyi bıraktık.

New York

Bu yazıyı paylaş...

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz gözükmeyecektir.

*